15 listopada 2015

O Karate Kyokushin

Karate Kyokushin jest jednym z najpopularniejszych i docenianych na świecie stylów karate – dziedzictwem kulturowym Dalekiego Wschodu. Istota tej dalekowschodniej sztuki walki jest nie tylko doskonalenie sprawności ciała, lecz także, a może przede wszystkim, kształtowanie w ćwiczącym odporności psychicznej i wyrabianie w nim właściwej postawy moralnej.

Historia Karate Kyokushin jest w dużej mierze historią życia jego twórcy Masutatsu Oyamy (1923-1994). Już za życia nazwano go ostatnim samurajem. Swoje życie całkowicie poświęcił samodoskonaleniu i popularyzacji współczesnej sztuki walki w jej duchowych i fizycznych aspektach. Wzorując się na buddyjskim mnichu Nichiren, który spędził wiele lat na surowym treningu, Japończyk udał się samotnie na górę Kiyosumi. W pustelniczych warunkach przez 18 miesięcy doskonalił swoje umiejętności w sztuce karate a także w zen. Po powrocie z gór jako jedyny w historii karateka zdecydował się na pojedynek z bykiem. Starcie ze zwierzęciem miało miejsce w Chiba i zakończyło się zwyciestwem Oyamy. Byk został zabity poprzez jedno uderzenie pieścią między oczy.

Twórca Kyokushin postanowił propagować swoje karate na całym świecie. Oyama zawsze powtarzał swoim uczniom, że karate zaczyna się i kończy na uprzejmości i że o ile rozwój fizyczny jest początkiem tej sztuki walki, o tyle rozwój duchowy jest celem ostatecznym. Dla wyeksponowania zasad etycznych kyokushin Japończycy stworzyli siedmiopunktowy kodeks moralny tej sztuki walki.