Aleks Łączak Mistrzem Świata w Tokyo

W dniach 17-19 listopada 2023r., w ojczyźnie karate kyokushin, Japonii, odbyły się najważniejsze zawody, rozgrywane raz na cztery lata, Mistrzostwa Świata Open The 13th World Open Karate Championship oraz Mistrzostwa Juniorów i Masters.

Krośnieński Klub Kyokushin Karate reprezentowało trzech zawodników, na co dzień trenujących, w krośnieńskiej i jedlickiej, sekcjach Klubu, prowadzonych przez Shihan Romana  Woźniaka i Sensei Ireneusza Kaszę.

Mistrzostwo Świata Juniorów do 80 kg wywalczył Aleks Łączak – w imponującym stylu, po dogrywce w finale, sięgnął po wymarzony, złoty medal. Kolejne wygrane walki: IKO Italy – Cervellione Giovanni, IKO Poland – Cezary Sypień i w finale IKO Russia – Mochalin Iaroslav. Aleks udowodnił, iż nie rzuca słów na wiatr – cztery lata temu, schodząc z japońskiej tatami (wtedy zajął piąte miejsce) powiedział, iż wróci tu, na kolejne mistrzostwa i zdobędzie najwyższe trofeum. Słowa dotrzymał. Mistrz Świata systematycznie trenuje i startuje  od ponad 12 lat – ten najważniejszy dla sportowca tytuł, jest wymarzonym ukoronowaniem juniorskiej kariery Aleksa. Jesteśmy przekonani, że jeszcze niejednokrotnie usłyszymy o jego seniorskich sukcesach.

W kategorii Masters do 80 kg wystartował sensei Tomasz Pikuła. Kto zna Tomka wie, że nikt nie trenuje tak ciężko, jak on, nie odpuszcza nigdy, nawet z kontuzjowaną stopą skacze na skakance… na jednej, zdrowej nodze. Nie tylko trenuje w dojo, ale systematycznie biega, jeździ na zgrupowania kyokushin, zawsze daje z siebie 120%, stawiany jest za wzór dla każdego karateki. Tomasz pierwszą walkę wygrał z IKO Iran – Pourfazel Kapourchali Mohsen, niestety w półfinale uległ zawodnikowi IKO Russia – Nikitin Dmitrii – i ze wspaniałym, trzecim miejscem zakończył tokijską rywalizację! Cóż za ogromny sukces naszego fightera, który zaczął trenować zaledwie 8 lat temu. Podejście Tomasza do treningów i jego postawa pokazuje, że niemożliwe  nie istnieje.

W najważniejszych zawodach rywalizowało 166 seniorów, bez podziału na kategorie wagowe. Nasz reprezentant, sensei Gabriel Bożek, wyróżniony przez Honbu Japonia, otrzymał powołanie Polskiego Związku Karate na udział w tej prestiżowej rywalizacji. Pierwszą walkę stoczył z reprezentantem gospodarzy – dzięki zdobyciu pół punktu poprzez jodan hiza geri (kopnięcie na głowę kolanem) wygrał pojedynek z Japończykiem – Kubo Hidekazu. W drugiej rundzie trafił na reprezentanta Brazylii. Po regulaminowych 2 minutach walki dwóch sędziów wskazało na Sensei Gabriela, dwóch dało na remis – środkowy sędzia zdecydował o dogrywce. Kolejne dwie minuty nie wyłoniły zwycięzcy, potrzebna była druga dogrywka – o jej wyniku znów zdecydował rosyjski sędzia, który widząc dwie chorągiewki podniesione na Polaka i dwie na Brazylijczyka, zdecydował, iż to Gana Eder awansował do trzeciej rundy.

Dziękujemy naszym zawodnikom za godne reprezentowanie Polski, Klubu i miasta Krosna – jesteście wzorem do naśladowania, nie tylko dla karateków, ale dla każdego kto uprawia sport, niezależnie od wieku i jego umiejętności. OSU!